Bassem troszeczkę        

                Andaluzja prowincja Malaga.

                                                                                                                   fot . R. Ganowski

     Istan -malowniczy zbiornik zaporowy , ujęcie wody pitnej dla Marbelli i okolic .

Woda tam jest krystalicznie czysta i po okresie zimowych opadów bardzo głęboka

    Niestety nie ma tam wielkiego zróżnicowania gatunków ryb , dominują

karpie trafiają się brzany i węgorze ale świetnie rozmnażają się bassy

I ta ryba stanie się bohaterem tego opisu .

      

        Bass wielkogębowy okoniopstrąg (Micropterus salmoides) - drapieżnik

    W krainach z których pochodzi jest mieszkańcem stojących lub bardzo wolno płynących ciepłych wód klimatu umiarkowanego z dużą ilością roślinności podwodnej . Jednak gatunek ten został przez ludzi wprowadzony do wielu ekosystemów w wielu krajach . To okazało się jednak wielkim błędem, ze względu na elastyczność w możliwościach przystosowawczych tego gatunku dziś możemy spotkać

te ryby zarówno w rzekach , jeziorach jak i w zbiornikach wody ciepłej ale też zimnej bez roślinności ,w miejscach biotopu uważanego za niesprzyjający .

     Bassy pochodzą z Ameryki Północnej, ale obecnie znajdują się już na każdym kontynencie oprócz oczywiście Antarktydy. Niestety nieodpowiedzialne wprowadzenie tego gatunku ryby do połowów rekreacyjno-sportowych spowodował nieodwracalne szkody dla lokalnej ichtiofauny w wielu krajach.

    Prawie wszystkie jeziora i wiele Hiszpańskich rzek zostały poważnie uszkodzone w wyniku wprowadzenia tego gatunku, ale problem dotyka wielu innych państw - Meksyk, Ekwador, Honduras, Kostaryka, Gwatemala, Kolumbia, Boliwia, Puerto Rico, na Kubie, Brazylia, Niemcy, Francja, Belgia, Rosja, Serbia, , Węgry, Holandia, Dania,(niektóre źródła mówią ,że też Polska), Cypr, Zambii, Tanzanii, Kenii, Zimbabwe, Uganda, Namibia, Maroko, Tunezja, Suazi, Botswana, RPA, Madagaskar, Iran, Polinezja Francuska, Tajwan, Filipiny, Korea, Malezja i Chiny są to kraje , które zgłosiły niekorzystny wpływ na środowisko poprzez wprowadzenie tego gatunku . już sama lista tych państw, obrazuje jak wielki problem stanowi ta szalona i nieodpowiedzialna ingerencja człowieka.

                                                                                                               fot . R. Ganowski

    Bass to typowy okoniokształtny .Ciało - lekko spłaszczony owal z wydatnym grzbietem ,ten kształt z wiekiem nabiera wyrazistości . Głowa duża wręcz nieproporcjonalna w stosunku do reszty ciała, duże rozwinięte oczy i szeroki otwór gębowy wyposażony w małe zęby. Jama ustna, sięga krawędzi oka.

Imponująca płetwa grzbietowa ma 10 twardych kolców , płetwa ogonowa jest zaokrąglona.

    Ubarwienie zależne od środowiska w którym bytuje w ogólnie rzecz biorąc kolor jest oliwkowo, zielony ,wyraźne akcenty żółto , brązowy, zielony, boki i brzuch białe srebrzyste. Młode okazy mają nieregularne podłużne paski i plamy na całości ciała .

    Maksymalny rozmiar to 50 do 90 cm w zależności od regionu zgodnie z zasadą , w wodzie ciepłej i obfitej w pokarm ,bassy osiągają większe rozmiary. Największe ryby tego gatunku odławia się w południowo-wschodniej Ameryce Północnej, sztuki nawet powyżej 10 kg.W Europie zwykle dorasta do około 35 cm i 1–2 kg.

    Samice są znacznie większe i okazalsze niż samce !

    Mogą żyć w wodach gdzie latem jest powyżej 30 ° C, idealne warunki to temperatura między 15 a 25 stopni C.

Wody - słodkie . Bassy są dosyć tolerancyjne w tej kwestii , choć ideałem są wody średnio twarde i z neutralnym lub lekko kwaśnym odczynem . Mogą tolerować ingerencje wód słonych , ale nie jest najbardziej odpowiadający im ekosystem  .

                                                                                                                       fot. R.Ganowski 

    Asystent uczył się wędkarskiego rzemiosła , więc zgodnie wybaczymy mu brak wyciągniętych dłoni w kierunku obiektywu ;)

           Pokarm i żerowanie

    W swoim młodzieńczym etapie żywią się bezkręgowcami, ale osobniki większe po przekroczeniu około 15 cm zaczynają polować na małe rybki, skorupiaki i żabki . Od 60 cm w ich dieta obejmuje kręgowce, takie jak pisklęta ptaków wodnych, płazy, gady, małe gryzonie, ryby i duże skorupiaki słodkowodne.

    Gdy są młode mają tendencję do tworzenia małych grup , ławic , które są dobrze ukryte wśród roślinności wodnej, ale z czasem jak dorastają ławice te są ograniczone do kilku sztuk, aż przychodzi czas, kiedy staną się samotnikami.

    W okresie godów stają się one bardzo terytorialne i nie zawahają się zaatakować i pożreć ryb lub wodnych stworzeń, które się zbliżą do ich gniazda.

    Nie stanowi też dla nich problemu pożeranie narybku własnego gatunku.

    Tarło odbywa się wiosną i latem (w zależności od obszaru), gdzie woda sięga około 20-24 ° C. Samiec kopie dziurę w żwirze czy piasku zawsze w pobliżu brzegu i stara się przyciągnąć samicę która składa jaja,po czym błyskawicznie są zapładniane przez samca.

    Każda samica może złożyć od 300 do 15.000 jaj uzależnione to jest wagą i wiekiem. Po zakończeniu tatła samiec dba o gniazdo odganiając ptactwo lub pożerając wszelkie możliwe zagrożenia zbliżające się do gniazda. Po wylęgu jaj samiec opiekuje się narybkiem około trzech tygodni a następnie porzuca je na pastwę losu a nawet część z nich ...zjada.

                                                                          materiał opracował R . Ganowski