OŚMIORNICA– Octopoda

 

Pulpo - Octopus vulgaris

 

  Niemal zawsze łowiąc sago czy salemy drugą

z wędek uzbrojoną w duży hak, stalowy przypon i soczystą krewetkę lub  sardynkę  zarzucam niech spokojnie „ poluje na coś większego”. A zdarzya się, że zaatakuje taki zestaw ...ośmiornica.

 

                                                                                      fot .R Ganowski

         Ośmiornica zwyczajna Octopus vulgaris 

   Silna, sprytna i przebiegła, obdarzona ramionami uzbrojonymi w przyssawki, którymi wśród kamieni skał i szczelin jest teoretycznie nie do wyholowania . Ale  ku mojemu zaskoczeniu pod osłona nocy udało mi się czegoś takiego dokonać, a jeszcze do tego  pozwoliła się sfotografować, nie będę się żalił jak ciężko jest samemu w nocy zorganizować sobie taką sesję fotograficzną na dodatek z ośmiornicą, podpowiem jedynie, bo może okazać się to komuś przydatne, że korzystam z bardzo prymitywnego lecz praktycznego statywu którego elastyczne stopki pozwalają na łatwe ustawienie aparatu niemal w każdych warunkach.

                                                                  fot .R Ganowski

Wrócimy  jednak   teraz do ośmiornic i tego co o nich wiemy.

  Ośmiornica zwyczajna Octopus vulgaris może osiągnąć 3 m długości i 12 kg wagi. Lecz Do największych gatunków ośmiornic należą Ośmiornica siedmioramienna atlanticus Haliphron ( nazywana tak ponieważ ramie służące do rozrodu jest zawinięte w worku pod prawym okiem )i   Ośmiornica pacyficzna, olbrzymia - dofleini Enteroctopus do 6 metrów i 70 kg ale rekord tego gatunku to 272 kg !


                                                              fot .R Ganowski

         Jak żeruje ?

   Do żerowania służy całe ciało - osiem ramion ośmiornicy wyposażonych w przyssawki a każda z przyssawek posiada mięśnie pozwalające na wykonywanie skurczy tworząc podciśnienie i potrafi wykonać obrót o 360° względem ramienia .

  Ramionami między którymi rozciągnięta jest błona ośmiornica owija się dookoła zdobyczy a w miejscu gdzie się ramiona zbiegają jest otwór gębowy wyposażony w zrogowaciały dziób aplikujący jad i zęby na języku, do tego dodajmy, że są całkowicie głuche, ale dobrze rozwinięte oczy, mózg, i natleniające organizm trzy serca powodują, że potencjalna ofiara nie ma najmniejszych szans .

   Pomimo to że są drapieżnikami same również stają się celem innych „morskich myśliwych” w razie zagrożenia  ośmiornice wręcz idealnie łączą się z otoczeniem, kamuflują  lub ratują się ucieczką, mają w tym celu do dyspozycji syfony pozwalające wydalić pod określonym kierunkiem atrament tworzący zasłonę, z dużą ilością wody, wspierając w ten sposób prędkość niczym pompy odrzutowe. Uzupełniając zalety ośmiornic o bardzo dużą inteligencję, pamięć, a nawet zdolność uczenia się mamy obraz drapieżnika który z chęcią  poluje najczęściej na ryby raki, kraby, małże i wszelkie skorupiaki .

                                                              fot .R Ganowski

     Zapłodnienie

   Trzecie prawe ramię samca jest to w rzeczywistości organ służący do kopulacji zwany hectocotylus , który wprowadza się w wiadomym celu ( spermatophores ) do jajowodów samicy ( narządy zewnętrzne samicy   są mocno zredukowane) . Po zapłodnieniu, samiec opuszcza samicę,  a ona staje się strażniczką jajeczek ( 150000) do czasu wylęgu trwa to około miesiąca, w czasie którego samica dotlenia wnętrze gniazda.

 

     Ciekawostka : Angielscy eksperci morscy odkryli wyjątkową sześcioramienną ośmiornicę którą nazwali "hexapus". Ośmiornice mają osiem ramion ale jeśli w wyniku wypadku stracą któreś z nich, to potrafi ono odrosnąć. Więc gdyby odkryta ośmiorniczka straciła ramiona w wypadku, widać by było miejsca, w których brakujące ramiona powinny odrosnąć a u niej nie ma takich miejsc. Jest to zapewne efektem wady wrodzonej.

                                           Opracowanie oraz  fot .R Ganowski